ELECDURA NETVÆRK
Din helt nye forsyningskæde  til Dele til tung drift
 E-mail:
 Whatsapp:
  +86 18915027366
 Telefon:
  +86 18915027366
Du er her: Hjem » Produkter » Roterende elektrisk » Heavy Duty Generatorer » 55SI Generatorer » 55SI 24V 250A Heavy Duty Generator – Delco Remy OEM Kompatibel (61006082 / 8600453)

indlæsning

55SI 24V 250A Heavy Duty Generator – Delco Remy OEM Kompatibel (61006082 / 8600453)

55SI 24V 250A Heavy Duty Generator er et pålideligt valg til industrikøretøjer, til tung drift lastbiler og off-highway udstyr . Designet til 24V elektriske systemer og leverer 250A output , sikrer den ensartet strøm til krævende applikationer. Fuldt kompatibel med Delco Remy OEM numrene 61006082 / 8600453 , denne børsteløse generator med standard 80 mm pudemontering tilbyder holdbar ydeevne, lav vedligeholdelse og problemfri integration til B2B-flådeoperationer og industrimaskiner.

 
  • 61006082 / 8600453

  • Elecdurauto

  • Kina

  • IATF 16949 / ISO 9001 / CE / RoHS

  • OEM etiket og ODM tilpasning accepteret

  • 1 stk

  • 7-15 dage

  • 50.000 stk/måned

  • 18 måneder

Tilgængelighed:
Mængde:
facebook delingsknap
twitter-delingsknap
knap til linjedeling
wechat-delingsknap
linkedin-delingsknap
pinterest delingsknap
whatsapp delingsknap
del denne delingsknap

Designet til til tung drift flåder, distributører og OEM købere

Denne 55SI 24V 250A heavy duty generator er konstrueret til at imødekomme kravene fra professionelle købere, der arbejder i højbelastnings-, missionskritiske miljøer.

  • Engrosdistributører søger en pålidelig forsyning af 55SI 24V 250A generatorer med ensartet lager og klar OEM kompatibilitet (61006082 / 8600453).

  • Flådevedligeholdelsesteams, der kræver pålidelighed på OE -niveau til konkurrencedygtige omkostninger for lastbiler, busser og industrikøretøjer.

  • Reparationsværksteder for tunge maskiner, der administrerer konstruktions-, minedrifts- og off-highway-udstyr, der kræver holdbare, børsteløse generatorer med standard 80 mm pudemontering.

  • OEM projektkøbere, der har brug for tilpassede monteringsmuligheder, elektriske stik, spændingskonfigurationer eller private labels til deres flåde- eller maskinprojekter.

  • Udbud og offentlige indkøbsprogrammer, der kræver fuld certificering, dokumentation og overholdelse af høj kvalitet for store industrielle eller kommunale projekter.



Vigtigste fordele ved Delco Remy 55SI 24V 250A Heavy Duty Generator

OE -Nøjagtighed i niveauudskiftning

Designet som en direkte-fit erstatning for Delco Remy 55SI generatorer, denne enhed matcher original OEM montering (Standard 80 mm pad), elektriske grænseflader og ydeevnespecifikationer , hvilket sikrer en jævn installation uden behov for ændringer . Kompatibel med OEM numrene 61006082 / 8600453 / 8600483 / 8600739 / 8600807.


Højt output 24V / 250A ydeevne

Leverer stabilt højstrømsoutput for at understøtte krævende elektriske belastninger i til tung drift køretøjer, herunder motorkølesystemer, belysning, telematik, batteriopladning, HVAC og hjælpeudstyr , hvilket sikrer pålidelig drift under kontinuerlige eller spidsbelastningsforhold.


Optimeret køling til kontinuerlig drift

Generatoren er konstrueret med et effektivt luftkølet design og opretholder kontrollerede driftstemperaturer under langvarig drift, hyppig tomgang og høje belastningscyklusser , hvilket understøtter lang levetid i kommercielle, industrielle og off-highway-applikationer.


til tung drift Interne komponenter

Bygget med højrente kobberviklinger , overdimensioneret ensrettersamling , forseglede til tung drift lejer , et forstærket aluminiumshus og en dynamisk afbalanceret rotor , hvilket sikrer holdbarhed, reduceret vibration og ensartet output under barske driftsforhold.


100 % end-of-line præstationstest

Hver generator gennemgår fuld funktionstest , herunder fuld-last output verifikation, spændingsreguleringsnøjagtighed, vibrationsmodstand, termisk stabilitet og validering af elektrisk ydeevne , hvilket sikrer pålidelig drift og B2B-kvalitet inden forsendelse.



Tekniske specifikationer for 55SI 24V 250A Generator til tung drift

Specifikationsdetaljer }
Model WB2455
Type 55SI Generator til tung drift Erstatning
Spænding 24V
Produktion 250A
Kølesystem Luftkølet
Montering Standard pude (80 mm)
Regulator Indre
Rotation Med uret (set fra remskivens side)
Udgangsterminal B+ Stud
Jordtype Negativ grund
Materiale til hus Højstyrke aluminiumslegering
Referencenummer s 61006082 / 8600453 / 8600483 / 8600739 / 8600807 / 240-4162
Applikationsmiljø Tunge lastbiler, busser, industrikøretøjer, entreprenør- og off-highway-maskiner
Duty Cycle Kontinuerlig drift med høj elektrisk belastning



Krydsreferencekompatibilitet for Delco Remy 55SI-applikationsmærke

/referencetype Reservedelsnummer
Delco Remy 61006082
Delco Remy 8600453
Delco Remy 8600483
Delco Remy 8600739
Delco Remy 8600807
Eftermarkedsreference 240-4162
Eftermarked / Programkode WB2455
OEM / Tilsvarende serie 55SI luftkølet Generator serien



Anvendelser af udstyr, der bruger 55SI-typen Generatorer 

Tunge lastbiler (3)

Tunge lastbiler

Entreprenørmaskiner (1)

Entreprenørmaskiner

Landbrugstraktorer og mejetærskere

Landbrugstraktorer og mejetærskere


Busser og transportkøretøjer

Busser og transportkøretøjer

Minedrift og terrængående maskiner

Minedrift og terrængående maskiner

Strømproduktion hjælpesystemer

Strømproduktion hjælpesystemer



Elecdurauto OE -Level Manufacturing for til tung drift Vandkølet Generatorer

CNC bearbejdningscenter

CNC bearbejdningscenter

Præcisionsbearbejdning til vandkølede huse og endedæksler for at sikre perfekt pasform, stabil struktur og OE -niveau varmeafledning.

Automatisk Stator Oprulningsmaskine

Automatisk Stator Oprulningsmaskine

Automatiserede viklings- og indføringssystemer leverer ensartet kobberdensitet, isoleringsstabilitet og elektrisk ydeevne med lang levetid.

Rotor dynamisk balanceringsmaskine

Rotor dynamisk balanceringsmaskine

Højpræcisionsbalancering sikrer jævn rotation, reduceret vibration og pålidelig ydeevne under høje omdrejningstal.


Momentstyret samlebånd

Momentstyret samlebånd

Halvautomatiske stationer med momentkontrol & poka-yoke garanterer fastgørelsesnøjagtighed og ensartet monteringskvalitet.

Generator Præstationstestbænk

Generator Præstationstestbænk (100 % endelig test)

Hver generator er testet for udgangsstrøm, spændingsregulering, ensretterintegritet og elektrisk sikkerhed før emballering.

Højtemperatur- og udholdenhedstestkammer

Højtemperatur- og udholdenhedstestkammer

Termisk cykling og udholdenhedstest med fuld belastning validerer varmemodstand og langtidsholdbarhed i til tung drift applikationer.



Kvalitetssikring og test ( OE - Grade Replacement Standards)

Hver generator gennemgår:

  • 100% output-ydelsestest

  • Spændingsreguleringstest

  • Test af modstandsdygtighed ved høje temperaturer

  • Vibrations- og holdbarhedstest

  • Rotor/stator elektrisk integritetstest

  • Støj- og lejeinspektion

  • Fuld belastning udholdenhedstest

Alle tests følger IATF 16949 kvalitetsstyringskrav.


Kvalitetssikring og test ( OE - Grade Replacement Standards)



Hvorfor distributører og OEM købere vælger Elecdurauto som deres Generator partner

Denne model er en af ​​de mest udbredte til tung drift generatorer i kommercielle flåder. Mekanikere og distributører vælger denne Elecdurauto erstatning fordi:

  • Det er  nemmere at købe  og mere omkostningseffektivt end OEM enheder

  • Outputydelsen  opfylder eller overstiger  OE opladningsspecifikationer

  • Installationen er  plug-and-play  med matchende stik og montering

  • Den tåler lange tomgangstimer, høje temperaturer og vibrationer

  • Lavere samlede ejeromkostninger for flåder og servicecentre



OEM Projektcase fra Elecdurauto vandkølet Generator leverandør til globale til tung drift -mærker

Hos Elecdurauto leverer jeg mere end blot til tung drift generatorer – jeg leverer fuld cyklus engineering og forsyningsløsninger bygget op omkring hver OEM kundes nøjagtige platformskrav. Som en betroet global leverandør med speciale i vandkølede generatorer til busser, entreprenørmaskiner, minekøretøjer og kommercielle platforme med høj belastning , arbejder jeg tæt sammen med producenterne for at sikre, at hver enhed er i overensstemmelse med deres elektriske, termiske og holdbarhedsstandarder.


Vandkølet Generator samling

Vandkølet Generator samling

Statorspole præcisionsvikling

Statorspole præcisionsvikling

Færdig Generator til tung drift

Færdig Generator til tung drift

OEM Emballage og inventar

OEM Emballage og inventar

Bulk eksport-klar lager

Bulk eksport-klar lager

Rotor & Ventilator Undersamling

Rotor & Ventilator Undersamling

Høj-output Generator hus

Høj-output Generator hus

Køleforbedret bagdæksel

Køleforbedret bagdæksel



Elecdurauto Kernefordele ved udskiftning Generatorer

1. Eksklusive produkter – unikke på globale markeder

Visse generatormodeller og -samlinger er udelukkende udviklet af Elecdurauto og er ikke tilgængelige fra andre fabrikker.

2. Hurtigt svar – Forespørgsler besvaret inden for 24 timer

Jeg sikrer hurtig kommunikation for at understøtte din købsplan og projektbeslutninger.

3. Custom Tooling – Hurtig udvikling af nye produkter

Jeg understøtter udvikling af OEM / ODM , tilpasset værktøj, etikettilpasning og prototyping af nye modeller.

4. Prissætningsfordel – laveste globale prissætning for mange SKU s

Nye SKU er lanceret til yderst konkurrencedygtige priser, og mange eksisterende modeller forbliver den  billigste løsning på verdensplan.



Køberbeskyttelse, garanti og global forsyningssupport

  • 18 måneders garanti

  • Fotos og videoer før forsendelse

  • Sporing af serienummer

  • Erstatning for QC-godkendte krav

  • Support til tredjepartsinspektion (SGS, TUV, BV)



Ofte stillede spørgsmål – 55SI 24V 250A Generator til tung drift 

1. Hvilke køretøjer og hvilket udstyr er 55SI 24V 250A generatoren kompatibel med?

Denne generator er velegnet til til tung drift lastbiler, busser, entreprenørmaskiner, mineudstyr og industrikøretøjer . Den understøtter 24V elektriske systemer med 250A output , hvilket sikrer pålidelig drift under kontinuerlig drift og høj belastning.


2. Hvilke OEM eller erstatningsnumre understøtter denne 55SI generator?

Den er kompatibel med Delco Remy OEM numrene 61006082, 8600453, 8600483, 8600739, 8600807 , samt eftermarkedsreference 240-4162 og programkode WB2455 til industriel vedligeholdelse og vedligeholdelse af reservedele B, flet 2.


3. Kan denne generator installeres uden ændringer?

Ja, 55SI 24V 250A generatoren er designet som en direkte-fit erstatning med standard 80 mm pudemontering , der matcher originale monteringspunkter og elektriske grænseflader. Der kræves ingen ændringer til installationen.


4. Understøtter denne generator kontinuerlig til tung drift drift?

Absolut. Den har luftkølet arkitektur, , børsteløst design og interne komponenter af høj kvalitet , der opretholder stabilt output i lange timer, hyppig tomgang og højbelastningscyklusser i industrielle eller kommercielle miljøer.


5. Hvad er de vigtigste tekniske specifikationer for 55SI generatoren?

  • Spænding: 24V

  • Udgang: 250A

  • Montering: Standardpude (80 mm)

  • Rotation: Med uret (set fra remskivens side)

  • Regulator: Intern

  • Jordtype: Negativ

  • Hus: Forstærket aluminiumslegering
    Disse specifikationer sikrer ydeevne på OE -niveau til flåde og industrielle applikationer.


6. Hvor holdbar er denne generator til industrielle og off-highway applikationer?

Den er bygget med kobberviklinger af høj renhed, overdimensioneret ensretter, forseglede til tung drift lejer og dynamisk afbalanceret rotor , der leverer pålidelig ydeevne under vibrationer, ekstreme temperaturer og barske driftsforhold.


7. Gennemgår denne generator ydeevnetest før forsendelse?

Ja, hver enhed gennemgår 100 % end-of-line test , inklusive fuld belastningsoutputverifikation, spændingsreguleringsnøjagtighed, vibrationsmodstand og termisk stabilitet , hvilket sikrer ensartet pålidelighed for B2B-kunder.


8. Kan OEM købere anmode om tilpassede konfigurationer?

Ja, OEM og projektkøbere kan anmode om tilpasset montering, elektriske stik, spændingsindstillinger eller private labels , hvilket gør denne generator velegnet til skræddersyede industrielle løsninger og store flådeprojekter.


9. Er denne generator egnet til internationale eller regionale til tung drift flåder?

Ja, det er meget udbredt i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og industriregioner med til tung drift lastbiler, busser og off-highway udstyr , hvilket sikrer kompatibilitet med regionale flåde og industrielle standarder.


10. Hvilken støtte eller dokumentation leveres til B2B indkøb?

Vi leverer komplette OEM specifikationer, tekniske datablade, certifikater og dokumentation, der kræves til flådestyring, industriel vedligeholdelse og udbuds-/offentlige indkøbsprogrammer , hvilket letter problemfrit indkøb og overholdelse.

Tidligere: 
Næste: 

Produktkategori

Fortæl os om dine indkøbsbehov

Del dine produktkrav, målmarked og estimeret ordreplan. Vores team hjælper med at matche passende produkter og give et hurtigt tilbud til dit engrosprogram.
Kontakt os
Dele til tung drift . 
Til tiden. On Demand.
One-Stop-leverandør i Kina
System
Om
Kontakt info
+86-189-1502-7366
A2 Block, Shimao Plaza, Changzhou, Kina
COPYRIGHT © 2025 ELECDURAUTO ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDES.