Elecdurauto tændspole til Toyota Avalon 3.5L 2006 er konstrueret til at levere OE-niveau og ydelse, erstatter 90919A2007 og er kompatibel med eftermarkedsreferencer som 9091902251 og 90919A2002 . Bygget til Avalon-modeller udstyret med 2GR-motorer , Elecdurauto-spolen sikrer stabil gnistudgang, fremragende termisk udholdenhed og lang levetid under krævende driftsforhold.
Perfekt til indkøb af B2B-tændingsspole , herunder importører, bildistributører, e-handelsforhandlere og reparationsserviceudbydere, der søger højtydende tændingskomponenter til Avalon-applikationer.
90919A2007 / 9091902251 / 90919A2002 / 90919A2004
Kobberviklinger, PPS-hus, silikonestøvle
Elektroauto
Kina
IATF 16949 / ISO 9001 / ISO 14000 / OHSAS 18000
OEM-mærke og ODM-tilpasning accepteret
100 stk
7-15 dage
50.000 stk/måned
Individuel æske / 4-pak sæt / bulkbakke / brugerdefineret etiket
Højspændingstester, spolemodstandsmåler, isolationstester osv.
18 måneder / 12.000 miles
90919A2007 / 9091902251 / 90919A2002 / 90919A2004
Avalon modeller med 3,5L 2GR motor
Modelår 2005 / 2006 / 2007 / 2008 / 2009 / 2010 / 2011 / 2012
| Tilgængelighed: | |
|---|---|
| Mængde: | |
Produktbeskrivelse
Konsistent gnistoutput : Sikrer stabil tænding under alle driftsforhold, selv ved høje omdrejninger pr. minut eller ekstreme temperaturer
Premium kobberviklinger : Tilbyder overlegen ledningsevne og reduceret energitab
Forstærket epoxyhus : Modstår termisk stress, fugt og vibrationer
OEM-niveaukompatibilitet : Plug-and-play-pasning til problemfri udskiftning i fordeler- og spole-på-stik-systemer
Bred anvendelse : Velegnet til kompakte biler, SUV'er, lastbiler og erhvervskøretøjer
Høj pålidelighed under tryk : Understøtter højere cylindertryk for at sikre gniststabilitet og jævn acceleration
Understøtter avancerede forbrændingsteknologier : Ideel til EGR og lean-burn-motorer, hvilket bidrager til reducerede CO₂-emissioner
| Specifikation | Beskrivelse |
|---|---|
| Coil Type | Spole på stik (COP) tænding |
| Spænding | 12V DC (nominelt) |
| Peak tændingsspænding | Op til 42.000 – 45.000 V |
| Gnist energi | 45 – 60 mJ (varierer efter driftstilstand) |
| Primær modstand | 0,35 – 0,55 Ω |
| Sekundær modstand | 5.500 – 9.000 Ω |
| Drejningsforhold (P:S) | Ca. 1:85 |
| Induktans | 2,8 – 4,0 mH |
| Spændingsstigningstid | < 2,0 kV/µs |
| Driftstemperatur | –40°C til +135°C |
| Opbevaringstemperatur | –40°C til +100°C |
| Væskemodstand | Modstandsdygtig over for benzin, motorolie, bremsevæske og frostvæske |
| Vibrationsmodstand | Op til 55 g |
| Materiale til hus | PPS med epoxyharpiksindkapsling |
| Monteringstype | 1 monteringshul |
| Monteringshardware medfølger | Ingen |
| Monteringshul Antal | 1 |
| Connector Køn | Kvinde |
| Terminal køn | Han |
| Terminalmængde | 4 |
| Terminaltype | Klinge |
| Tændingstype | Elektronisk |
| Olie fyldt | Ingen |
| Ekstern modstand påkrævet | Ingen |
| Pakkens indhold | Tændspole, instruktionsark |
| Spoleledning medfølger | Ingen |
| Dimensioner (L×B×H) | Ca. 110 mm × 45 mm × 65 mm (varierer lidt efter SKU) |
| Vægt | Ca. 380 g |
| Gældende motortyper | 2GR — 3,5L naturligt aspireret benzinmotor |
| Standard overholdelse | ISO 9001 / IATF 16949 |
| Mærke og model | Platform | Årstal | Motorvolumen | Motorkode |
|---|---|---|---|---|
| Toyota Avalon | XX30 | 2005-2012 | 3.5L | 2GR |
| Toyota RAV4 | XA30 (import) | 2005-2012 | 3.5L | 2GR |
| Toyota Alphard | AH30 (Import) | 2015 – i dag | 3.5L | 2GR |
| Toyota Alphard | ANH20 (import) | 2008-2015 | 3.5L | 2GR |
| Toyota Highlander | XU40 | 2007-2013 | 3.5L | 2GR |
| Toyota Highlander | XU40 | 2008-2014 | 3.5L | 2GR |
| Toyota Highlander | XU50 | 2014 – i dag | 3.5L | 2GR |
| Toyota Previa | XR50 (import) | 2006 – i dag | 3.5L | 2GR |
| Toyota Sienna | XL20 (import) | 2006-2010 | 3.5L | 2GR |
| Toyota Sienna | XL30 (import) | 2010 – i dag | 3.5L | 2GR-FE |
| Toyota Venza | – | 2008-2010 | 3.5L | 2GR |
| Lexus ES350 | XV40 (import) | 2006-2012 | 3.5L | 2GR |
| Lexus ES350 | XV60 (import) | 2012-2015 | 3.5L | 2GR |
| Lexus RX350 | AL10 (import) | 2008-2015 | 3.5L | 2GR |
| Lexus RX350 | XU30 (import) | 2005-2008 | 3.5L | 2GR |
| Lexus RX450h Classic | AL10 (import) | 2008 – i dag | 3,5L Hybrid | 2GR |
At forstå, hvad der er inde i en højtydende tændspole afslører, hvorfor Electdurauto tændspoler leverer enestående gnistpålidelighed, varmebestandighed og lang levetid.
Hvert lag af Elecdurautos tændspoledesign er optimeret til tændingspræcision, spændingskontrol og energieffektivitet - især i EGR (Exhaust Gas Recirculation) og lean-burn-systemer , hvor brændstoføkonomi og CO₂-reduktion er afgørende.

Hos Elecdurauto ved vi, at en højtydende tændspole starter med præcisionsteknik og slutter med kompromisløs kvalitetskontrol. Det er derfor, vi har investeret kraftigt i avanceret produktionsudstyr og strenge testsystemer for at sikre, at hver spole lever op til OEM-kvalitets forventninger pålideligt og konsekvent.
Automatisk samlemaskine
ECU testmaskine
Sprøjtestøbeområde
Sekundær viklemaskine
Shell Injection Area
Vakuumstøbeudstyr
Produkttestudstyr
Tændspole tester
Klimatestkammer
Termisk stødkammer
Monteringsværksted
Omfattende ydelsestester


Hos Elecdurauto er vi specialiseret i fremstilling og levering af højkvalitets 2006 Toyota Avalon tændspole og en bred vifte af globale køretøjsplatforme. Vores udskiftningstændingsspoler i OEM-kvalitet er betroet af importører, grossister og eftermarkedsmærker i mere end 30 lande. Uanset om du køber bulk-tændingsspoleforsyning , private label-produkter eller direkte tilpassede eftermarkedsalternativer, leverer Elecdurauto værdi, pålidelighed og service.
For at fastholde vores position som en topproducent af tændspole , opererer Elecdurauto med maskiner i verdensklasse:
Vakuumstøbeudstyr – Til isolering af harpiks med høj renhed og varmebestandighed
Automatiske opviklingsmaskiner – Sikrer stabil og højhastighedsspolevikling
Højspændingstestsystemer – Garanterer 100 % produktsikkerhed og ydeevne
Sprøjtestøbemaskiner – Til præcis og holdbar komponentformning
Vi driver også et dedikeret støbe- og sprøjteværksted , som giver os mulighed for at få hurtigere leveringstider og strammere kontrol over konsistensen.
Vi er eksperter i blyanttændingsspoler , specielt designet til Toyota og Lexus . Ved at bruge importerede højtemperatur kobbertråds , magnetiske kerner og højkvalitets epoxy bevarer vores spoler gniststyrken i ekstreme miljøer. Ideel til køretøjer, der bruger 2GR- eller 2GR-FE- motorer.
Vores produktionsfaciliteter overlapper med Tier 1 OEM-producenter af Denso, Bosch, Valeo, Delphi og Magneti Marelli - hvilket gør det muligt for os at tilbyde tændspoler af tilsvarende kvalitet , der matcher den originale ydeevne.
Vi understøtter OEM-udskiftning af tændspoler , mærket etikettilpasning og tilpasset SKU-udvikling skræddersyet til dine lokale markedsbehov.
Vil du fremhæve din branding? Vi understøtter produktion af private label tændspole med dit logo, emballage og stregkodeklar forsendelse.
Vi styrer hele produktionscyklussen – fra råvareinspektion til endelig emballage – med streng kontrol på alle stadier:
FMEA-baseret defektforebyggelse
Standardiserede og slanke produktionssystemer
Processtabilitetstest & 100% slutinspektion
Dette sikrer lavere fejlprocent , færre returneringer og længere produktlevetid for dine kunder.
Uanset om du har brug for 100 styk Toyota Avalon tændspole fra 2006 eller en containerforsendelse med blandede SKU'er, er vores system bygget til at tilpasse:
Lav MOQ (100 enheder pr. SKU)
Hurtig 2-5 dages forsendelse for lagerspoler
15-25 dages leveringstid for OEM & tilpassede ordrer
Amazon FBA / Mercado Libre pakkesupport
Vores standard MOQ for bulkbestillinger af tændspole er 100 enheder pr. SKU , ideel til autoreservedelsgrossister, regionale distributører og Amazon-sælgere. For nye partnere eller prøveordrer understøtter vi fleksible MOQ-politikker – tag fat i aktuelle supportprogrammer.
Til modeller med tændspole på lager tilbyder vi 2-5 dages forsendelse . For skræddersyet emballage, private label-spoler eller store volumenordrer er standardleveringstider tilpasset emballage, private label-spoler eller store volumenordrer, standard 15-25 arbejdsdage, afhængigt af SKU og mængde.
Ja, Elecdurauto har specialiseret sig i OEM- og ODM-tændingsspolefremstilling . Vi yder fuld support til privat mærkning , tilpasset SKU-emballage, stregkoder (EAN/UPC) og tilpasset tændspoledesign til regionale monteringsbehov.
Vores fabrik er certificeret efter IATF 16949 , ISO/TS 16949:2009 , ISO 9001 , ISO 14001 og OHSAS 18001 . Disse certificeringer sikrer streng kvalitetsstyring, miljøkontrol og overholdelse af sikkerhedskrav - et must for global B2B-tændingsspoledistribution.
Ja. Til kvalificerede B2B-kunder som importører af autodele eller sælgere af e-handelsplatforme tilbyder vi gratis tændspoleprøver (betal blot forsendelse), så du kan teste produktets pasform, kvalitet og ydeevne.
Absolut. Elecdurauto leverer stregkodeklar emballagebeholdningskonsolidering , og dropshipping -muligheder for onlinesælgere. Vores spoler kommer i kompakte, FBA-optimerede æsker med trykt modelnummer og branding.
For tændspoleimportører og forhandlere tilbyder vi:
Regional eksklusiv agentstøtte
Prioriterede lagerfordeling
Co-branded marketingmateriale
Produkttræning for autoværksteder og forhandlere
Eftersalgsassistance og garantistyring
Hver tændspole gennemgår:
Højspændingsstresstest
Modstands- og isoleringstjek
Vibrations- og termisk cyklustest
Afsluttende 100 % funktionstest inden emballering
Vi opretholder en garantikravsprocent på <0,5 % på tværs af alle globale markeder.
Elecdurauto leverer tændspoler til Europa , Sydamerika , Sydøstasien og Mellemøsten gennem både direkte eksport og lokale distributørnetværk. Vi ekspanderer aktivt og er åbne over for nye partnere.
Hver Elecdurauto tændspole er bygget til at matche OEM-specifikationer, inklusive populære modeller som Toyota Camry 2.4L , Hilux 2.7L og Lexus RX350 . Krydstjek venligst OEM-varenummeret (f.eks. 90919-02260, 90919-02248) og motorkoden (som 2AZ-FE eller 1GR-FE) for nøjagtig kompatibilitet. Du kan også konsultere vores ansøgningsskema eller sende os din VIN til bekræftelse.
Almindelige symptomer omfatter motor fejltænding , grov tomgang , vanskeligheder med at starte , dårlig brændstoføkonomi , og en kontrolleret motor lys . Hvis du oplever disse problemer, kan det være på tide at udskifte din tændspole.
Mange tændspoler, især coil-on-plug (COP) typer, er designet til nem installation . Hvis du er fortrolig med grundlæggende motorkomponenter og har det korrekte værktøj, kan du udføre en gør-det-selv udskiftning. Se altid din bils servicemanual for drejningsmomentspecifikationer og sikkerhedsretningslinjer.
Vores tændspoler er designet til lang levetid , ofte over 100.000 kilometer (60.000+ miles) under normale driftsforhold. Vi bruger avanceret vakuumstøbning af , epoxyharpiksisolering og højtemperaturtrådsvikling for at sikre varmebestandighed og holdbarhed.
Alle Elecdurauto tændspoler leveres med en 18-måneders / 20.000 km begrænset garanti, der dækker fabrikationsfejl. Med en garantiretur på mindre end 0,5 % har vores spoler bevist langsigtet pålidelighed i over 30 lande. fabrikationsfejl.
Ja. Vores produktlinje omfatter naturligt aspirerede , turboladede og hybridmotorspoler . Vi har sandsynligvis en matchende spole, hvis du køber en Toyota Prius , Lexus NX300 eller Hilux Revo Turbo . Spørg efter vores fulde katalog efter motortype eller OEM-nummer.
Vi kombinerer global råmateriale sourcing , avanceret automatisering (f.eks. robotvikling, intern injektion) og fulde testprocedurer, herunder højspændings-, isolerings- og vibrationstestning . Med en dokumenteret track record på tværs af OEM-, flåde- og eftermarkedskunder leverer Elecdurauto OEM-, flåde- og eftermarkedskunder pålidelighed, ydeevne og hurtige leveringstider i stor skala.
indholdet er tomt!